Možno, že ste už počuli o mladíkovi menom Will Wright, ktorý je autorom námetu aj prvej verzie programu. Bolo to v roku 1987, kedy sa márne pokúšal pre svoj nápad najsť vydavatela. Všetci si mysleli, že je blázon a neverili, že by sa jeho program mohol vo velkom predávať. Nakoniec mu nezostalo nič iné, než založit vlastnú firmu menom Maxis a predávať ho sám. Do dnešného dňa sa predalo 5 miliónov kusov a vďaka snahe ostatných firiem tento nápad napodobniť, vznikla celá nová kategória simulačných hier s tzv. otvoreným koncom. To znamená, že neni presne stanovený ciel. Pokračuje sa tak dlho, dokial neurobíte chybu alebo dokial vás to baví.
V roku 1993 prišla s novou verziou SimCity 2000. Na prvý pohlad je zrejmé, že hra získala mnohé vylepšenia a tak isto je o dost zložitejšia. Každý len trochu zkúsenejší hráč však túto skutočnost len privíta.
Ako hráč sa dostávate do role správcu, alebo starostu mesta s právomocou rozhodovať o jeho chode. Na začiatku novej hry je vám pridelený prázdny pozemok a určité množstvo peňazí. Za tie staviate domy a snažíte sa do nich získať nájomníkov. Nájomníci sú ale velmi náročný. Nasťahujú sa k vám len ak budú mať k dispozícii cestu, elektrinu, obchody, prácu a hromadnú dopravu. To však je ešte len začiatok. Vašou úlohou je si nájomníkov udržať a ich počet čo nejviac zvyšovať. Sú totiž jediným príjmom vašej mestskej pokladne, lebo platia nájom a dane. Ak budú dane príliš vysoké, nebude sa im to páčiť, ak budú príliš nízske, nebudete mať peniaze na rozvoj mesta. Peniaze ale nutne potrebujete. Ak nechcete o obyvatelov mesta prísť, musíte im postavit nemocnicu, školy, kultúrne stredisko, policejnú stanicu, hasičskú zbrojnicu, park, športový areál atď. Skutočnou zkúškou však sú ešte len rôzne katastrofy, ktoré vás, rovnako ako v skutočnom živote.
Hneď na začiatku hry si môžete vytvoriť krajinu podla vlastnej predstavy. Môžte rôzne kombinovať lesné porasty, rieky a more. Rozumné je vytvoriť si rovinu, ktorá ponúka dostatok možností na stavbu vášho mesta. Na stavbu vodných elektrárni sú vhodné rieky s tečúcov vodov, ktoré sa dajú viužiť aj na stavbu lodeníc, prístavov a s nimi spojenou lodnou dopravou. V hre sa nachádzajú rôzne typi budou a ostatných veci potrebných pre chod mesta. Keď postavíte elektráraň, zavediete do budou elektrinu, zostáva vám ešte zaviesť vodovodné potrubie. Môžete si vybudovať vlakovú trať a tak isto aj sieť autobusov a metro. Tak isto je velkou potrebou vybudovať letisko, ktoré je potrebné pre príchod obyvatelov a dôležité je pre obchod.
V hre sa nachádza značne zložitý daňový systém, ktorý je možné nastaviť pre každé odvetvie vo vlastnej položke. Tak isto môžete nastavovať podla svojho usúdenia výdaje mestského rozpočtu. Aspon si tak na vlastnej koži odskúšate, ako funguje riadenie samosprávneho celku. Na vás je, kolko prispejete na zdravotnictvo, školstvo, políciu atd. Zamozrejme musíťe počítať aj s tým, že vaše rozhodnutia budú mať určité následky a že sa aj niekde odzrkadlia.Keď napríklad znížite financovanie ciest, tie sa po neakom čase začnú rozpadať a vy ste nútený minuť nekresťanské peniaze na ich obnovenie.
Tak isto sú tu aj pripravené scénare, ktoré si môžte zvoliť, ako je napríklad velký požiar v San Franciscu, alebo mimozemská invázia.
SimCity,alebo slovensky simulácia mesta je jednou z mála hier, ktoré z didaktického i psychologického pohladu niesu považované vyložene za závadné. Na prvý pohlad by sa mohlo dokonca zdať, že takmer ideálnym zpôsobom spľňa požiadavku na kreativný, alebo konštrukčný zpôsob práce s počítačom, ktorý je označovaný za najvhodnejší pre jeho využitie ako nástroja pre výuku a sebazdokonalovanie. Veäčšina existujúcych verzií tohoto programu naviac neobsahuje ani žiadne pripomienky fyzického násilia, bez ktorého sa dnes už bežná komerčne úspešná počítačová hra nezaobíde.
Tu si mozes porovnat obrazky SC